KOCSORDI UNITÁRIUS LÁTOGATÓKÖZPONT
„Unitárius egyháztörténeti, kulturális és turisztikai attrakciófejlesztés Kocsordon”
PROJEKTISMERTETŐ
PROJEKTISMERTETŐ
Projekt konzorciumi partnerek:
„A projekt támogatása az Európai Unió TOP-1.2.1-15 kódszámú pályázati program keretében valósult meg”
Projekt összefoglaló
A Magyar Unitárius Egyház Magyarországi Egyházkerülete – konzorciumi partnerként együttműködve Kocsord Község Önkormányzatával – támogatást nyert az „Unitárius egyháztörténeti, kulturális és turisztikai centrum” létrehozására Kocsordon, a meglévő műemléki templom mellett.

A projekt neve: | Unitárius egyháztörténeti, kulturális és turisztikai attrakció fejlesztés Kocsordon |
Pályázati azonosító: | Európai Unió Terület- és Településfejlesztési Operatív Program, „Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés” |
A projekt azonosítószáma: | TOP-1.2.1-15-SB1-2016-00005 |
Projektgazda: | A Magyar Unitárius Egyház Magyarországi Egyházkerülete. Hivatalos képviseletre jogosult személyek: – Kriza János, püspöki helynök – Elekes Botond Áron, főgondnok A Kocsordi Unitárius Gyülekezet lelkipásztora: – Bartha Mária-Zsuzsánna |
Konzorcium partner: | Kocsord Község Önkormányzata. Hivatalos képviseletre jogosult személy: – Bakos Róbert, polgármester |
A projekt helyszíne: | A Kocsordi Unitárius Templom kertje (Kocsord, Szent István utca 30.) |
A projekt kezdete: | 2018. február 15. |
A projekt befejezése: | 2022. november 30. |
A projekt teljes költsége (bruttó): | 107 872 300 Ft |
A támogatás intenzitása: | 100 % |
A projektmenedzsment szervezet tagjai: | – Román Tamás, projektmenedzser, – Róka László, szakmai vezető, – Lengyel Andrásné, pénzügyi vezető |
Tervező: | – Bezzeg János, építész |
Kivitelező: | – IMBREX 95 Építőipari Kft. |
A kocsordi unitárius műemléki templom – mely alapját képezi a pályázati projektnek – 1938-ban épült. A templom mennyezetét 104 db kézzel festett kazetta borítja, székely faragású csillárok és virágtartók díszítik. 27 méteres magas tornyát faragott gerendák és deszkacsipkék teszik egyedivé. A betérőket faragott székely kapu köszönti.

A projekt megvalósításának pályázati célja
A projekt megvalósításának pályázati célja volt, a helyi jelentőségű turisztikai vonzerőt képező vallási, kulturális és épített örökség idegenforgalmi hasznosítása:
- az unitárius vallás történelmi, kulturális és építészeti bemutathatóságának megteremtése,
- a kocsordi műemléki unitárius templom és környezetének a jelen kor számára látogatóbaráttá és turisztikai értékké fejlesztése,
- olyan kulturális többletérték létrehozása a szatmári településen, mely lehetőséget teremt a vallási turizmus térségi kibővítéséhez,
- a turisztikai kínálat bővítésén keresztül hozzájárulni, az adott célterület gazdaságának diverzifikációjához,
- a fejlesztés összekapcsolása már meglévő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei turisztikai programcsomaggal (pl. „Középkori Templomok Útja”).
Unitárius Látogatóközpont és Emlékpark
- A látogatóközpont egy vallási-turisztikai multifunkciós tér. Az ide látogató megismerkedhet az unitárius egyházzal, annak történetével, az építészeti örökségben és a kultúrában betöltött szerepével Erdélyben és Magyarországon. Az épület kialakításánál figyelembe lett véve, hogy többféle eseménynek is színhelyet tudjon biztosítani.
- A látogatóközpont és emlékpark egy olyan többfunkciós közösségi tér is, amely alkalmas vallási, kulturális, egyházi és közösségi programok lebonyolítására.
- A Kocsordtól távol élő szórványgyülekezetek tagjai és az érdeklődők számára vallási és egyéb rendezvények online közvetítése is elérhető lesz.
- Az emlékparkban található egy kis létszámú szabadtéri színpad és egy játszósarok a gyerekeknek.
- Az új épület és az emlékpark alkalmas az állandó kiállítások mellett időszakos kiállítások és kisebb művészeti rendezvények megtartására is.

A látogatóközpont kialakításában résztvevő vállalkozások
- Tervező: Bezzeg János, építész
- Kivitelező: IMBREX 95 Építőipari Kft.
- Kötelező nyilvánosság: EF-NA Bt.
- Marketing terv: City-Lab Kft.
- Belső terv: Svéda Csaba, látványtervező
- Applikációk: Quercus Labs Bt.
- Ismertető film: Digital Focus Kft.
- Eszközök: RutinSoft Kft.
A fejlesztések eredményeként egy új megyei és országos vallási-turisztikai többfunkciós létesítmény jött létre Kocsordon.
Unitárius egyháztörténeti, kulturális
és turisztikai attrakció fejlesztés Kocsordon

- Pályázó neve: Magyar Unitárius Egyház Magyarországi Egyházkerülete
- Konzorciumi partner: Kocsord Község Önkormányzata
- Projekt megnevezése: Unitárius egyháztörténeti, kulturális és turisztikai attrakció fejlesztés Kocsordon
- Pályázati kiírás megnevezése: TOP-1.2.1-15-SB1 – Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés
- Projekt helyszíne (település): Kocsord
- Megítélt összeg: 107 872 300 .- HUF
- Támogatás aránya: 100 %
A projekt összefoglalása:
A támogatási kérelem a Nyírségi turisztikai gyűrű, Szatmár-Beregi kulturtáj, Nyíri Mezőség idegenforgalmi tengely, Rétköz turisztikai tengely számára elkülönített indikatív keretösszegre irányul. A projekt keretében a Magyar Unitárius Egyház Magyarországi Egyházkerülete az intézményegységéhez tartozó kocsordi műemléki unitárius templomot és környezetét kívánja a jelen kor számára látogatóbaráttá tenni és turisztikai értékké fejleszteni, ezáltal összekapcsolni a már meglévő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei egyházturisztikai programcsomaggal. Kocsord a Szatmár-Beregi kultúrtáj része és kiemelt turisztikai célterületként szerepel a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési Koncepcióban és Programban. A műemléki templom turisztikai jelentőségét növeli, hogy egyetlen az országban, amely az erdélyi unitárius templomok jellemző külső-belső stílusjegyeit megtartó építészeti elemekre és motívumokra épült. A templom jelenleg is egyfajta turisztikai megállóhely, mely adódik egyedi megjelenéséből és könnyű megközelíthetőségéből. A műemlék, a község központjában a 49. számú főútvonal mentén fekszik, Mátészalkától 6 km távolságra. A vallási helyszín önálló gyülekezettel rendelkezik, de vonzása kiterjed az egész megyére, sőt országhatáron túl is (szórvány gyülekezetet működtet Nyíregyházán, Vásárosnaményban és Nagykárolyban).
A tervezett fejlesztés 3 egymás követő telken kerül megvalósításra. A 234 hrsz. telek foglalja magába a turisztikai attrakció fő célpontját, itt található az 1938-ban megépített és felszentelt unitárius templom és a hozzá épített épületrész, amely a papi lakot és a kiszolgáló termeket alkotja. A templom épülete 2004-ben az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Programból nyert 10 millió forintos támogatás keretében megújításra került. Ezért a tervezett fejlesztés során a műemléki templom épületén csak apróbb javítási munkálatok végrehajtása szükséges. A projektben tervezett fő attrakció kiegészítéseként a templomkertben megépítésre kerül egy turisztikai látogató épület, mely az alábbi elemeket foglalja magába:
1.-Turisztikai fogadó tér és információs iroda, mely megfelelő helyszínt biztosít a turisták fogadására. A fogadó teremben lehetőség nyílik az idelátogatók számára információs, ismeretterjesztő füzetek és prospektusok terjesztésére, apróbb szuvenírek és helyi termékek megvásárlására. A fogadó térség szociális blokk (akadálymentes mosdó, wc) elérhetőséget is magába foglalja.
2.-Interaktív bemutató terem. Itt a látogató megismerkedhet az unitárius egyházzal, annak történetével, az építészeti örökségben és a kultúrában betöltött szerepével Erdélyben, Magyarországon és a világban. A terem kialakítása során arra törekszünk, hogy funkcióját tekintve több eseménynek is tudjon színhelyet biztosítani (pl.: előadásoknak, további tematikus kiállításoknak).
3.-Turisztikai kiállító terem, mely bemutatja a Magyarországon egyediként nyilvántartott Szabolcs-Szatmár Bereg megye középkori templomait, a máriapócsi nemzetközi hírű zarándok helyet, a kiemelkedő egyházi építészeti értékeket (pl.: Nyírbátor), a népi építészeti vallási értékeket (pl.: Csaroda, Tákos). Az épületből ezután egy sétányon áthaladva, mely az attrakció második kiemelt területe (a 235/2 hrsz-ú telek) lehetőség nyílik a templomig elsétálni.
A közel 780 m2 nagyságú terület az egyház tulajdona. Ezen a területen egy történelmi emlékpark kerül megépítésre (zöldfelületi fejlesztéssel, kerti bútorokkal), melynek információs tábláit elolvasva megismerheti a látogató az unitárius vallás fontosabb történeti pillanatait. A harmadik projekt helyszín a 235/1 hsz-ú sarok telek, mely jelenleg magán tulajdonban van, azonban a tulajdonosok eladásra szánják és az egyháznak elővásárlási joga van felette. A telek egy romos, gazos terület. A projekt keretében a telken lévő ház lebontásra kerül és a turisták fogadására alkalmas terület kerül kialakításra, megfelelő számú parkoló kiépítésévél. Ugyanis elég nagy gondot okoz a főút menti parkolás, ha nagyobb számú csoportok érkeznek. Ezt a problémát kezelné a parkoló kiépítése. Ezen kívül még egy szabadtéri teret is tervezünk kiépíteni, mely különféle nyári események, találkozók pódiumaként szolgálna. A fő turisztikai attrakcióhoz tartozó további kiegészítő fejlesztési elemek: – a három területi részt határoló kerítés, – játszó sarok a gyerekek részére, – gyülekező, pihenő rész, – külső információs tábla. A beavatkozások megtervezésénél és kivitelezésénél rehabilitációs szakmérnök kerül bevonásra és figyelembe vételre kerül az akadálymentesítési feltételek betartása. Az új épület kialakításánál az energiahatékonysági intézkedések kerülnek előtérbe. További kötelező elem a marketing tevékenység megvalósítása és a nyilvánosság biztosítása. A projektnek klimatikus kockázatai nincsenek.
A PROJEKT MEGVALÓSULÁSÁNAK MENETE
A PROJEKT MEGVALÓSULÁSÁ- NAK MENETE
Megtörtént a munkaterület átadása az Unitárius Egyház projekt helyszínén
a képek 2020.06.11-én készültek



Alap kiásása
a képek 2020.06.19-én készültek



Alapozás és betonozás előkészítése
a képek 2020.06.25-én készültek




Ünnepélyes alapkőletétel
a képek 2020.07.04-én készültek






Födém készítése és vasbetonszerelés előkészítése
a képek 2020.08.11-én készültek



Szakipari munkák végzése
a képek 2020.11.19-én készültek



Beltéri munkák, területrendezés
a képek 2021.03.12-én készültek



Ünnepélyes átadás
a képek 2022.11.12-én készültek
Forrás: szon.hu
Foktók: Pusztai Sándor (PUSZTASA)















PROJEKT LEZÁRÁSA
Az „Unitárius egyháztörténeti, kulturális és turisztikai attrakció fejlesztés Kocsordon” című pályázati projekt (TOP-1.2.1-15-SB1-2016-00005) végrehajtása 2023.12.31-én befejeződött
Projekt összefoglaló
- A Magyar Unitárius Egyház Magyarországi Egyházkerülete – konzorciumi partnerként együttműködve Kocsord Község Önkormányzatával – támogatást nyert az „Unitárius egyháztörténeti, kulturális és turisztikai centrum” létrehozására Kocsordon, a meglévő műemléki templom mellett.
- Pályázati azonosító: Európai Unió Terület- és Településfejlesztési Operatív Program, „Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés”
- A projekt kezdete: 2018.02.15.
- A projekt befejezése: 2023.12.31.
- A projekt teljes költsége (bruttó): 107 872 300 Ft.
- A támogatás intenzitása: 100%
- „A projekt támogatása az Európai Unió TOP-1.2.1-15 sz. pályázati program keretében valósult meg”
A projekt ismertetése
A projekt megvalósításának pályázati célja volt, a helyi jelentőségű turisztikai vonzerőt képező vallási, kulturális és épített örökség idegenforgalmi hasznosítása:
- az unitárius vallás történelmi, kulturális és építészeti bemutathatóságának megteremtése,
- a kocsordi műemléki unitárius templom és környezetének a jelen kor számára látogatóbaráttá és turisztikai értékké fejlesztése,
- olyan kulturális többletérték létrehozása a szatmári településen, mely lehetőséget teremt a vallási turizmus térségi kibővítéséhez,
- a turisztikai kínálat bővítésén keresztül hozzájárulni, az adott célterület gazdaságának diverzifikációjához,
- a fejlesztés összekapcsolása már meglévő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei turisztikai programcsomaggal (pl. „Középkori Templomok Útja”).
Unitárius Látogatóközpont és Emlékpark
- A látogatóközpont egy vallási-turisztikai multifunkciós tér. Az ide látogató megismerkedhet az unitárius egyházzal, annak történetével, az építészeti örökségben és a kultúrában betöltött szerepével Erdélyben és Magyarországon. Az épület kialakításánál figyelembe lett véve, hogy többféle eseménynek is színhelyet tudjon biztosítani.
- A látogatóközpont és emlékpark egy olyan többfunkciós közösségi tér is, amely alkalmas vallási, kulturális, egyházi és közösségi programok lebonyolítására.
- A Kocsordtól távol élő szórványgyülekezetek tagjai és az érdeklődők számára vallási és egyéb rendezvények online közvetítése is elérhető lesz.
- Az emlékparkban található egy kis létszámú szabadtéri színpad és egy játszósarok a gyerekeknek.
- Az új épület és az emlékpark alkalmas az állandó kiállítások mellett időszakos kiállítások és kisebb művészeti rendezvények megtartására is.

A fejlesztések eredményeként egy új megyei és országos vallási-turisztikai többfunkciós létesítmény jött létre Kocsordon.
Projekt információk:
www.unitarius-kocsord.hu
„A projekt támogatása az Európai Unió TOP-1.2.1-15 sz. pályázati program keretében valósult meg”
Projekt információk:
www.unitarius-kocsord.hu
„A projekt támogatása az Európai Unió TOP-1.2.1-15 sz. pályázati program keretében valósult meg”
